Wygraj książkę Miłość Polskich Królowych i Księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów

Wraz z wydawnictwem Bellona przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są trzy egzemplarze Miłości Polskich Królowych i Księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów.

Życie miłosne władców intrygowało ich poddanych, a nawet ludzi żyjących w późniejszych wiekach. O ile o perypetiach miłosnych mężczyzn sprawujących władzę napisano całe tomy, o tyle ich małżonki traktowane są marginesowo. Ta uwaga dotyczy także polskich królowych i księżniczek, których życie miłosne owiane jest mgiełką tajemnicy…

Autorka publikacji pragnie zapoznać czytelników z namiętnościami, miłościami, a nawet romansami kobiet, którym przyszło dzielić życie z władcami. Orszak prezentowanych postaci otwiera Dąbrówka – kobieta, dzięki której Mieszko I wprowadził nasz kraj do chrześcijańskiej Europy, a także ich córka, nieco dziś zapomniana Świętosława. Poznamy ciekawe losy matki królowej Jadwigi, jak również samej Andegawenki i jej następczyń u boku Władysława Jagiełły, szczęśliwą historię Elżbiety Rakuszanki – matki królów oraz jednej z jej synowych – Heleny Moskiewskiej. Nie zabraknie również dziejów tragicznej miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, ani dramatycznych losów jego siostry, Katarzyny, wydanej za władcę Szwecji, która dwójkę dzieci urodziła w więzieniu. Czytelnik znajdzie tu także opis zmysłowej namiętności łączącej Lwa Lechistanu – Jana III Sobieskiego i Marię Kazimierę, oraz wiele innych, zupełnie nieznanych historii miłosnych. A wszystko to zostało przedstawione na tle intryg dworskich, polityki i obyczajowości czasów.

Aby wystartować w konkursie, musicie być fanami Wydawnictwa Bellona na Facebooku oraz drogą mailową nadesłać poprawne odpowiedzi na pytania i mieć trochę szczęścia w losowaniu.

 

Pytania:
1. Z jakiej dynastii pochodziła Dobrawa, żona Mieszka I?

2. W którym roku Barbara Radziwiłłówna została koronowana na królową Polski?

 

Na odpowiedzi czekamy do 8 września pod adresem czytam.kupuje@gmail.com – w temacie maila wpisujcie Miłość Polskich Królowych


Aktualizacja: książka wędruje do Róża Wypyska, Aleksandra Bednarska, Urszula Walaszek

Gratulujemy!