Wygraj Historię brudu

Wraz z wydawnictwem Bellona przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są trzy egzemplarze książki Historia brudu!

Skąd się wzięło mydło? Co naprawdę działo się w łaźniach rzymskich? Która narodowość czyściła zęby uryną? Jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce?. Na te i inne pytania odpowiada w swej książce Katherine Ashenburg, tworząc jednocześnie wyjątkowy obraz ewolucji pojęcia higieny od czasów najdawniejszych po wiek XX. 

Na przestrzeni epok zmieniały się poglądy na „brud” jako taki, co ściśle łączyło się z koncepcjami prywatności, zdrowia i choroby, śmierci, z poglądami na religię i seksualność, z koncepcjami dotyczącymi sensu życia. Instytucje państwowe, kościelne, lekarze, pisarze, autorytety moralne różnie podchodzili do dbania o czystość, raz gloryfikując, raz przeklinając ideę „mycia się”. 

Dzieje brudu – a także jego zwalczania – stanowią niezmiernie ciekawą i fascynującą część naszej kultury i obyczajów.

 Aby wystartować w konkursie, musicie być fanami Wydawnictwa Bellona na Facebooku oraz drogą mailową nadesłać poprawne odpowiedzi na pytania i mieć trochę szczęścia w losowaniu.

 

Pytania:
1. W reklamie jakiego proszku pojawił się słynny, zapożyczony z Sienkiewicza slogan „Ociec… prać?”?

2. Przez jaki starożytny lud zostało wynalezione mydło?

 

Na odpowiedzi czekamy do 1 września pod adresem czytam.kupuje@gmail.com – w temacie maila wpisujcie Historia brudu.

 

Aktualizacja – nagroda wędruje do:

Sławomir Duda-Klimaszewski, Andrzej Holubiuk, Alicja Farmuga