Wygraj Mowa Trawa – komentatorski słownik piłkarskiej polszczyzny

Wraz z Bukowym Lasem przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są Trzy egzemplarze książki Mowa Trawa autorstwa Marcina Rosłonia.

„Mowa trawa” to autorski, a raczej komentatorski słownik piłkarskiej polszczyzny ilustrowany nie tylko sypanymi jak z rękawa anegdotami, powiedzonkami i cytatami wprost z szatni i stadionu, ale też humorystycznymi rysunkami. Autor Marcin Rosłoń – były piłkarz Legii, dziennikarz sportowy, obecnie komentator Canal +, we współpracy z rysownikiem Andrzejem Jankowskim stworzył dowcipną, błyskotliwą, emanującą miłością do futbolu i polszczyzny książkę, która dla niektórych czytelników będzie powrotem do dzieciństwa, niezapomnianych podwórkowych zwycięstw i zdartych kolan, a dla innych, młodszych fanów piłki, szansą na poznanie słownika swoich idoli oraz specyficznych zasad panujących w piłkarskiej szatni i na boisku. Zwłaszcza zasad językowych! Bo piłkarski świat tworzą przede wszystkim ludzie, a ludzie to słowa. Takie jak: babol, biedronka, drops, farfocel, kołcz, maser, okienko, pusty przelot, rogal, sodówka, winda, zamach, żółtko… Na deser, czyli w dogrywce: stare dobre prawdy piłkarskie, w stylu „piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. A taka książka po polsku – tylko jedna.

 

Aby wystartować w konkursie, musicie być fanami Czytam – Kupuję na Facebooku oraz drogą mailową nadesłać poprawne odpowiedzi na pytania i mieć trochę szczęścia w losowaniu.

Pytania:

1. Autor książki, Marcin Rosłoń, po zakończeniu kariery piłkarza, grał kilka lat w drużynie futsalowej. Czym się różni futsal od futbolu?
2. W jakim kraju po raz pierwszy zorganizowano rozgrywki piłki nożnej i spisano zasady gry?
3. Gdzie się odbędą najbliższe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej?

 

Na odpowiedzi czekamy do 21 czerwca pod adresem czytam.kupuje@gmail.com – w temacie maila wpisujcie Mowa Trawa.

Aktualizacja!

książki wędrują do:

Krzysztof Mazur, Jadwiga Nisztuk, Anna Basara!